Son 6 yılın en çok kazandıran konutları!

Son 6 yılın en çok kazandıran konutları!

Gayrimenkul sektöründe son 6 yılda en fazla 2+1 ve 3+1 daireler kazandırdı. En çok ilgi ise 101-125 metrekare arası konutlara gösterildi.

 

Özellikle son 15 yıllık süreçte Türk gayrimenkul ve inşaat sektörü adeta kabuk değiştirdi. Yurt içi ve yurt dışında önemli gelişme kaydeden sektör, başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerdeki konut açığını kapamak için harekete geçti.Mevcut yapı stoğunun depreme karşı dayanıksız olması, kentsel dönüşüm ihtiyacını doğurdu. Bu nedenle 2012 yılında 6306 Sayılı Afet riski Altındaki alanların Dönüştürülmesi Kanunu çıkarıldı. Bu kanun, yenilenmenin en büyük adımı oldu.Bununla birlikte şehir içindeki arsalar üzerinde satış karşılığı gelir paylaşımı modeliyle depreme dayanıklı, kaliteli projeler üretildi. Tüm bunlara değer katan en önemli etken ise kamu yatırımları oldu.

Dev projeler fiyatları uçurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bütçesinin büyük bir bölümünü ulaşım projelerine ayırınca yeni konutlar adeta kazancın yeni adresi oldu. Özellikle metro yatırımları, geçtiği bölgelerde konut ve ofis fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Ayrıca 3. Havalimanı ve 3. Köprü’nün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul’un kuzey aksında gayrimenkul fiyatlarını uçurdu. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Havalimanı’na yakınlığı nedeniyle Ispartakule ve Başakşehir bölgesi, İstanbul’un yeni çekim noktası oldu.Sektörün lokomotif derneklerinden GYODER’de aslında hazırladığı raporlarda, yüksek kazanç noktasına dikkat çekiyor. GYODER Endeks Rapor başlangıcı Endeks:100 olarak belirtiliyor. Yani 2010 Ocak’ta 100 olan endeksin bugün ulaştığı nokta, kazanç olarak belirtiliyor.

Endeks fırladı

2010 yılı başından itibaren milyonlarca konut, gayrimenkul sektörüne kazandırıldı. O günden bu yana en fazla getiri sağlayan daire tipi ise 172,5 endeks değeriyle 2+1 ve 3+1’ler oldu. Hayatımıza sonradan giren 1+1’lerin endeks değeri ise 168,1,2e ulaştı. 4+1’lerde ise rakam 150,6’da kaldı.

En çok bu metrekareler ilgi gördü

Büyüklüklerine bakıldığında ise 101-125 metrekare arasında dairelerin endeksi 174,5 seviyesine geldi. 126-150 metrekarelik dairelerde endeks 170,8’e ulaşırken 76-100 metrekare konutların endeksi 16,8 olarak ölçüldü.

Faizler düşerse satışlar artar

Konut sektöründeki hareketlilik, özellikle kentsel dönüşüm devam ettiği sürece varlığını kaybetmeyecek. Burada konut kredisi faizlerinin düşmesi, satışları artıracağı gibi endeksi de yukarı doğru çekecek gibi gözüküyor. Rakamlar, gayrimenkule yapılan yatırımın her zaman kazandırdığını gösteriyor.