Emlakta İstanbul’un Tek Rakibi Çin!

Emlakta İstanbul’un Tek Rakibi Çin!

Günün en önemli emlak haberi; İstanbul’un fiyat hareketliliği İngiliz merkezli Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’ne göre Dünyada ilk üç içerisinde yer alıyor. BU da İstanbul’u emlakta öne çıkarmış oluyor.

İstanbul’un fiyat hareketliliği İngiliz merkezli Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’ne göre Dünyada ilk üç içerisinde yer alıyor. BU da İstanbul’u emlakta öne çıkarmış oluyor.

Gayrimenkul sektöründe global çapta araştırmaları bulunan İngiliz Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’nin 2016 verileri kapsamında son 1 yıllık fiyat hareketliliğinde İstanbul, dünya çapında ilk 3’e yerleşti.

Araştırma kapsamında Dünyanın önde gelen önemli 150 şehrinde son 1 yılda ev fiyatlarındaki ortalama değişimi ölçen İngiliz merkezli Knight Frank’in Global Şehir Endeksi listesinde Çin’den Şenzhen ve Şanghay ilk iki sırayı alırken, bu iki şehri İstanbul takip ettiği bildirildi.

Çin’in yeni yükselen değeri Şenzhen’de son 1 yılda ev fiyatlarında yüzde 62’lik artış yaşanırken, Şanghay’daki artış yüzde 30’a olarak gerçekleşti. İstanbul’da ise yüzde 20’lik yükseliş yaşandığı raporda yer aldı.

Bu üç şehri sırasıyla yine Çin’den Nanjing ve Pekin takip etti. Böylelikle ilk 5’te 4 Çinli kentin arasına İstanbul yerleşmiş oldu. Listede İzmir yüzde 16’lık fiyat hareketliliği ile 9. sırada yer alırken, yüzde 10’luk fiyat artışıyla Ankara 27. sırada kendisine yer buldu.

Milliyet gazetesi’nden Duygu Erdoğan imzalı habere göre,  Dünyadaki önemli şehirlerden Londra’da fiyat artışı yüzde 15’te kalırken, Amsterdam’da yüzde 10, Sidney’de yüzde 9, Barcelona’da yüzde 8 olarak öne çıktı.

Listede fiyat düşüşü yaşanan şehirler de sıralanırken, bu ligde pek çok önemli ülkenin tanınmış kentleri de yer aldı.
En çok fiyat düşüşü yüzde 11’le İngiltere’nin Aberdeen şehrinde yaşanırken, bu kenti yüzde 8’lik düşüşlerle Taipei ve Moskova takip etti.

Milliyet / Duygu Erdoğan