AVM Ciro Endeksi Yükselişine Devam Ediyor!

AVM Ciro Endeksi Yükselişine Devam Ediyor!

AYD ve Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Ciro Endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.3’lük artış gösterdi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi, Mayıs 2016 döneminde de yükseliş kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.3’lük artışın yaşandığı Endeks, 196 puana ulaştı. Metrekare başına verimlilik ise 747 TL ortalamasına ulaşırken, bu kategoride İstanbul 837, Anadolu ise 687 TL ortalamasına ulaştı. 

Mart’ın şoku çabuk atlatıldı
Terör olayları ve yaşanan olumsuz süreçlerin etkisiyle Mart 2016’da azalan cirol ve ziyaretçi sayılarının Nisan ile birlikte toparlanmaya başladığını söyleyen AYD Başkanı Hulusi Belgü, Mayıs ayın endeksinde de Ramazan ayının etkisiyle yükselme kaydedildiğini söyledi. Belgü:

“Ancak bu artış enflasyonun altında bir artış. Endekse aylar itibari ile değil, yıl karşılaştırması açısından bakıldığında Mayıs 2016 AVM Endeksi bir önceki yılın aynı dönemi olan Mayıs 2015 ile karşılaştırıldığında, yüzde 4,3 oranında artış kaydedildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diplomatik hamleler sektörün önünü açacak
Rusya ve İsrail ile yaşanan normalleşme süreçlerinin sektörün sıkıntılı süreci atlatmasına yardımcı olacağına da dikkat çeken Belgü:

“Sürecin olumlu devam etmesi durumunda, yerli halkın olduğu kadar, yabancı turistin de yapacağı harcamaların önümüzdeki döneme olumlu yansıyacağı inancındayız” şeklinde konuştu.

AVM Endeksi Mayıs 2016
AVM Endeksi Mayıs 2016 verilerine göre ziyaretçi sayılarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla herhangi bir değişim olmadı. En yüksek ciro artışı yüzde 12 ile yiyecek kategorisinde gerçekleşirken, yüzde 11’lik artışla ayakkabı çanka sektörü ikinci sırada geldi. AVM’lerdeki diğer alan ciroları yüzde 2 artış kaydederken teknoloji hipermarket ciroları yüzde 1 oranında düşüş gösterdi.kaydedildi.