Kiracı adayları DİKKAT!

Kiracı adayları DİKKAT!

Yeni projelerin lansmanı ve teslim edilecek konut projeleri ile hareketli bir döneme hazırlanan emlak dünyası’nda kiracaılarıda yeni bir dönem bekliyor.

Yatırım amacı ile ev alanların büyük bir kısmı şimdi eli yüzü düzgün’ kiracı bulma arayışında. Çeşitli yerler verilen kira ilanlarının sayısı günden güne artıyor. Peki durum böyle ise, ev veya işyeri kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?  Buna paralel olarak yaz ayları ile birlikte evini değiştirmek isteyen, yeni bir sitede oturmayı düşleyen kiracı adaylarının sayısı da az değil. Genel öğütlerin dışında, bir kiracı adayı olarak, gözden kaçırdığınız noktaların olduğunu düşünüyorsanız, şimdi okuyacağınız uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Kiralamayı düşündüğünüz evi görmeden önce çevresinde birkaç kez dolaşın. Yani gözünüzü kapatıp hemen ‘karşıma çıkan evi kiralarım’ diye düşünmeyin.

– Sakın ha internet sitelerinde yer alan ilanların hepsine kanmayın. Hele hele fotoğraflara hiç kanmayın. Sözde emlak hizmeti verenlerin yüzde 70’i maalesef hazıra kondu mantıkla hareket ediyor.
– Kiralamayı düşündüğünüz daireyi gündüz saatlerinde görmek en doğru olandır. Hatta en az iki kez görmekte yarar var.
– Mukaveleyi imzalamadan önce eğer daire bir site içerisinde ise sitenin sosyal donatılarını inceleyin hatta yönetimi ile tanışın.
– İmkân bulursanız oturacağınız dairenin konu komşusunun kimler olduğu konusunda yönetimden bilgi alın.
– Ev sahibiniz ile imzalayacağınız kira kontratının iyi hazırlanmış olduğunu gözden geçirin. Özellikle ödeme modeli, kontrat bitiminde yapılacak zam oranını ve diğer masraflara dair paylaşımlar netleştirin.
– Kira ödemelerinin resmi yoldan yapılması hususunu dikkate alın. Bu hem yasal bir zorunluluktur hem de muhtemel bir ödeme kaynaklı sorunda elinizdeki güvencedir.
– Kiralanacak evin içindeki tüm eksikleri kontratta belirtilen maddelerde yer alıp almadığına bakın.
– 3 ay üst üste kira ödememenin tahliye sebebi olduğunu unutmayın.
– Apartman veya site aidatında bir sürprizle karşılaşmamak için hem yönetimle hem de ev sahibi ile mutabık kalın.
– Daireyi home ofis kurgusu ile değerlendirmek istiyorsanız mutlaka kat malikleri veya yönetimin onayına başvurun. Bu noktada mülk sahibi ile imzalayacağınız kontratta konuyla ilgili bir maddenin yer almasını sağlayın.
– İskânı olmayan binalarla ilgili belediyelerin uyguladığı müeyyideleri görmezlikten gelmeyin.

Murat demir