Trabzon Stadı’nda maçtan çık denize gir! Türkiye’de bir ilk!

Trabzon Stadı’nda maçtan çık denize gir! Türkiye’de bir ilk!

Türkiye’nin denize dolgu alanına yapılan ilk stadın olan Akyazı Stadı‘nın kaba inşaatı tamamlandı. Trabzonspor‘un yeni evi olacak Akyazı için Trabzonsporlu taraftarlar ‘Maçtan sonra denize gireriz’ esprilerini yapmaya başladı.

Trabzon sahilinde inşaatı devam eden Stadyum, dolgu zemininden 1 blok daha yukarıda inşa ediliyor. Bu yükseklik, deniz seviyesinden 10.9 metre yukarıda. Bu 4 ana merdivenle stadyum alanına çıkacak taraftarlar stat içine girdiklerinde alt katta maçı izleyeceklerse, herhangi bir tribün kapısı olmaksızın iki kat arasına yapılacak kapılarla tribünlere giriş yapacaklar. Böylece alt kattaki tribün bütünlüğü korunarak seyirci baskısının arttırılması amaçlandı.

Stadyumun üst katına da 18 ayrı merdivenle çıkılıyor. Bu merdivenlerle üst kata çıkacak taraftarlar, 24 ayrı kapıdan tribünlere giriş-çıkış yapacaklar.

Bildiğiniz gibi stadyum inşaatına VIP tribünden başlandı. Tribünün radye temeline yan kesitinden aldığım bu fotoğraf tribünün ne kadar geniş inşa edildiğini gösteriyor.

Temel 2013’te atıldı
Trabzonspor Kulübü‘nün 24 Kasım 2013 yılında temeli atılan yeni stadyumunda inşaat tüm hızıyla sürüyor. 41 bin 461 kişi kapasiteli planlanan yeni stadyumun kaba inşaatı tamamen biterken, şantiyede çatı imalatı, 123 loca bölümünün ince işçilikleri, kulüp binası ve diğer tesislerin inşaatının hızla sürdüğü belirtildi. Yeni stadyumun çatı sisteminin Türkiye’nin kendini temizleyen ve hava kirliliğini gideren ilk stadyumu olacağı belirtiliyor.
Şu anda stadyumun çatı iskeletinin yerine takılma işleminin tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Yeni stadyumun koltuk renkleri ise belirlenecek 3 renk arasından taraftarların seçeceği belirtildi. Avrupa’nın en modern spor tesisleri arasında gösterilen Trabzon Akyazı Spor Kompleksi projesinde, stadyumun yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet binası, kamp eğitim merkezi, açık spor tesisleri, 2 doğal çim saha, 5 sentetik çim saha, 4 tenis kortu, 2 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 4 bin kişilik paket arıtma tesisi ile açık otopark bulunuyor.
Trabzonspor’un 2015-2016 sezonunun ikinci yarısındaki maçlarını bu statta oynaması bekleniyor.

Avni Aker kapanıyor
Öte yandan Trabzonspor’un bir çok başarıya imza attığı Hüseyin Avni Aker Stadyumu da yeni stadyumun açılmasıyla sessizliğe bürünerek tarihteki yerini alacak. Havadan görüntülediğimiz Hüseyin Avni Aker Stadyumu kendisini için hazırlanacak sonu beklerken çevresinin binalarla sarıldığı görüldü.

İşte stdayumun özellikleri
Toplam Arsa Alanı: 418.089 m2
Stadyum İnşaat Alanı: 134.915 m2
İGSM Binası İnşaat Alanı: 4.536 m2
Kamp Eğitim Merkezi İnşaat Alanı: 6.655 m2

akyazı stadı

34244_10743

34244_10744

34244_10745