Müjde… Konut kredisine yüzde 15 devlet desteği geliyor!

Hükümet dar gelirlilerin ev almasını kolaylaştırmak için seferberlik ilan ediyor. Yeni finansman modelleri geliştirip dar gelirliler için ev alımını kolaylaştıracak.
 Hükümet vatandaşa ucuz ve güvenli konforlu konutlar sağlamak için seferbirlik ilan ediyor, Ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat hazırlayan vatandaşa, hükümet yüzde 15 devlet katkısı verecek. Vatandaşa tasarrufu teşvik ederek ev sahibi olmaları için ve böylece inşaat sektörünü desteklemek için yeni finansman unsurları devreye sokulacak. Emeklilerin en uygun koşullarda ev sahibi olmaları için kolaylıklar sağlanacak.
 Konut kredilerinde vergi muafiyetleri dikkate alınacak. Konuta erişimi artırmak için, sosyal ve teknik anlamda altyapıları tama olmuş arsa üretimi için çalışılacak. Gayrimenkul sektörü geçen yılı rekor ev satışı ile kapattı. 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 165 bin konut satan gayrimenkul şirketleri geçen yıl da 1 milyon 289 bin ev sattılar. Bu yıl ise biraz daha artış bekleniyor.

 

ÜÇ AYDA 2.3 MİLYON VATANDAŞ KREDİ KULLANDI

Ülkedeki ekonomik istikrara güvenen vatandaş ev sahibi olmak için konut kredisine başvurdu ve yılın ilk çeyreğinde 2.3 milyon vatandaş tüketici ve konut kredisi kullandı. Böylece tüketici ve konut kredisi kullanan kişi sayısı 20 milyonu geçerken, kredi miktarı da 290 milyar liraya ulaştı. Bankaların inşaat sektörüne kullandırdığı krediler Aralık 2015’te yüzde 31.8 artarak 112 milyara ulaştı. Ferdi konut kredileri de aynı dönemde yüzde 14.3 artarak 144 milyar liraya çıktı.

Murat DEMİR