Kenan Sofuoğlu’ndan Osmangazi Köprüsü’nde 400 km’lik rekor

ü

Açılıştan önce özel izinle gerçekleştirilen geçişte Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, saate 400 kilometreyle Kawasaki H2R model motosikletle en yüksek hıza ulaşan isim oldu.

HAVA NEDENİYLE ERKENE ALINDI

Dünya Supersport Şampiyonası’nda lider konumda bulunan Kenan, Osmangazi Köprüsü’nün resmi açılışında planladıkları hız denemesini, hava koşulları nedeniyle daha önce yaptı.
 • Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoy
  1.5 KİLOMETREYİ 30 SANİYENİN ALTINDA GEÇTİ
  Bu özel hız denemesinde 1,5 kilometrelik köprüyü 30 saniyenin altında geçen Kenan, Osmangazi Köprüsü’nün en hızlı geçişini de yapmış oldu.
  ÇALIŞMA 4 AY SÜRDÜSofuoğlu, yaptığı açıklamada, 4 ay süren bir çalışmanın ardından 400 kilometreye ulaşarak Kawasaki H2R motosikletiyle ulaşılabilecek en yüksek hıza çıktığını belirtti.
  EN YÜKSEK HIZ 380 KİLOMETREYDİMilli motosikletçi, Kawasaki’den geçen yıl bu motosikleti istediğinde en yüksek hızının 380 kilometre olduğunu belirttiklerini anlattı.Motosikleti modifiye etmeden ve orijinal ayarlarını koruyarak küçük değişiklikler yaptığını anlatan Kenan Sofuoğlu, şu ifadeleri kullandı:
  VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN – TIKLAYIN! 
  “EN UYGUN ZAMANI YAKALADIK”“En son yaptığım denemelerde 390 kilometre hıza kadar ulaşmıştım, bugün onu da aşarak 400 kilometre hıza ulaştım. Bu hız denemesini açılışta yapmayı planlamıştım ama hava koşullarının en uygun olduğu zaman dilimini yakalamamız gerekiyordu, o nedenle sabah 05.00’te yaptık.CUMHURBAŞKANI’NA TEŞEKKÜR ETTİÖncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürü Sayın İsmal Kartal’a bana bu imkanı tanıdıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca köprü inşaatında çalışan ve bu rekor denemesinde bize yardımcı olan tüm mühendislere de teşekkürlerimi iletiyorum.”HAYALİM 5. ŞAMPİYONLUK

  Sofuoğlu, köprüden bundan daha hızlı bir geçiş olacağını düşünmediğini vurgulayarak, “Bizim dünya şampiyonası yarışlarında çıktığımız en yüksek sürat 300 kilometre civarı oluyor. 400 kilometre ise çok yüksek bir hız. O nedenle bu hıza ulaşmak bir hayaldi. Çok şükür hayalime ulaştım. Dünya şampiyonasında liderliği sürdürüyorum, bundan sonraki hayalim 5. dünya şampiyonluğu.” değerlendirmesini yaptı.