Yabancı yatırımcılar AVM’lerdeki yatırımlarından vazmıgeçiyor?

Yabancı yatırımcılar AVM’lerdeki yatırımlarından vazmıgeçiyor?

Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdüren Alışveriş Merkezleri‘ndeki, 10.5 milyon metrekareye ulaşmış bulunan kiralanabilir alanın önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha yükselmesi bekleniyor. Yeni potansiyelin büyük bir kısmı ise yerli markalar tarafından doldurulacak. Alışveriş Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, yabancı yatırımcının Alışveriş Merkezleri’ne ilgisini kaybettiğini söyledi.

Yerli yatırımcı istekli; yabancı yatırımcının hevesi kaçtı

Özellikle terör olayları ve Rusya ile yaşanan krizin ülkeye gelen yabancı turist sayısında önemli bir kayıp yarattığını, buna karşın piyasayı ayakta tutanın Türk tüketicinin alım gücü olduğunu söyleyen Belgü, Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’ndeki AVM’lerin ise terör olaylarından dolayı zor günler geçirdiği bilgisini verdi.

Belgü, önümüzdeki 2 yıl içinde 2 milyon metrekare daha yükselmesi beklenen kiralanabilir toplam alan için yerli yatırımcının istekli bir tavır gösterdiğini, ancak yüzde 30’luk kısmın yabancı tarafından talep edildiği bilgisini de paylaşarak:

“Yatırımların önemli bir kısmını yerliler yapıyor. Bölge olarak bazı riskler taşıyoruz; ayrıca küresel ekonomide de bir yavaşlama var. Böyle olunca Türk yatırımcı agresif bir tutum takınıyor…” dedi.

Mart ve Nisan krizleri çabuk atlatıldı
Nisan ve Mart aylarında, terör olaylarından kaynaklanan krizin de hızlı bir şekilde atlatılmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Belgü: “Ancak 5 ayın sonunda ticaret toparlandı; eski şekline döndü…” ifadelerini kullandı.

Bayramda yüzde 30 ciro artışı hedefi
Belgü, bu ivmede Ramazan Bayramı’nın da önemli rol oynadığına da vurgu yaparak, bu süreçte yaklaşık yüzde 30’luk ciro artışının yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.

yabanci-yatirimci-avm-lerden-cekiliyor-mu-2-1467114850

yabanci-yatirimci-avm-lerden-cekiliyor-mu-1467114850