Emlak yasası geliyor, yasa dışı olanlar gidiyor!

Emlak yasası geliyor, yasa dışı olanlar gidiyor!

Emlak yasası Son dönemde emlak sektörünün gündeminde yeni çıkacak olan ‘Emlak Yasası’ bulunuyor.
Halihazırda komisyonun gündeminde bulunan ve Ocak 2015’ten bu yana görüşülen yasa ‘Lisanslı Emlak Müşavirliği, Emlak Müşavirliği Şirketleri ve Emlak Komisyonculuğu Hakkında Kanun Teklifi’ şeklinde geçiyor.

emlak yasasıKanun teklifinde bazı apartman görevlileri, muhtarlar ve farklı meslek gruplarındaki kişilerin yetkileri olmamalarına rağmen emlakçılık hizmeti verdiği vurgulanıyor, buna göre emlakçılık mesleğinin de lisans sahibi kişilerin yapabilmesi planlanıyor.

Gayrimenkul sektörünün en çok kazandıran iş alanlarından biri olduğu hepimizin malumu. Özellikle hemen hemen her emlakçının herhangi bir ev komisyonu için talep ettikleri miktarın, yıllık kira bedelinin yüzde 12’si olduğunu düşünürsek, her ay 2-3 ev kendisinden kiralanan bir emlakçının ne kadar fazla kar ettiğini daha fazla anlatmamıza gerek yok diye düşünüyorum. Hal böyle olunca herkes bir ucundan emlakçılık yapabilmek için elinden geleni ardına koymuyor.

Kanunu olmayan meslek: Emlakçılık

Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları çerçevesinde de yer alan bu kanun teklifinde kişilerin emlakçı tabelalarını asmalarına rağmen kayıt dışı çalışmalar yürüttüğü belirtilirken, emlakçılık ‘kanunu olmayan’ bir meslek şeklinde tanımlanıyor.

Peki durum böyleyken Lisanslı Emlak Müşavirliği, Emlak Müşavirliği Şirketleri ve Emlak Komisyonculuğu hakkındaki bu kanun teklifi sektörde ne gibi yenilikler oluşturacak?

– Emlakçılık mesleği ve emlak sektörü yasal bir düzenleme ile güvence altına alınacak.
– Emlakçılık sektöründeki sorunların çözülmesi adına önemli bir adım atılmış olacak.
– Lisanslı emlak müşavirleri, lisanslı emlak müşavirliği şirketleri ile lisanslı emlak komisyoncularının faaliyet, denetim ve sorumlulukları belirlenecek.
– Emlak müşaviri veya emlak komisyonculuğu için üniversite mezunu olmak şartı gelecek.
– Emlakçıların teorik ve uygulama alanında 12 ay ‘stajyer’ gibi hizmet vermeleri gerekecek.
– Yasa dışı faaliyet gösteren veya 2. meslek gibi emlakçılık yapanlar engellenecek.
Emlak müşavirliği lisansı alabilmek için;

*4 yıllık lisans eğitimi veren ve bu alan ile ilgisi bulunan fakülteler veya ön lisans eğitimi veren okulların Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olmak,

*lisans programını kazanarak lisans sahibi olmak,

*6 aylık uygulama, 6 aylık teorik eğitim olmak üzere toplam 12 aylık bir eğitim tamamlamış olmak,

*Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcısı, daire başkanı, bölge müdürü, bölge müdür yardımcısı, tapu şube müdürü, tapu sicil müdürü ve tapu sicil müdür yardımcıları, kadastro müdürleri, tapu ve kadastro genel müdürlüğü müfettişi, maliye müfettişi, defterdar, defterdar yardımcısı veya mal müdürü görevlerinde en az 5 yıl çalışmış olmak veya esnaf odası ile ticaret odalarının ilgili meslek komitesine kayıtlı olmak gerekiyor.
Emlak komisyonculuğu lisansı alabilmek için;

*Lise ve dengi okul veya değerleme, harita, emlak, maliye, iktisat, işletme, yapı ve inşaat alanlarında eğitim veren en az iki yıllık yüksek okullar ile Tapu ve Kadastro Meslek Yüksek Okulu ile, Meslek Yüksek Okullarının “Emlak ve Emlak Yönetimi” programından mezun olmak yahut Yüksek Öğretim Kurulunca bunlara denkliği kabul edilen yurtiçi ve yurtdışı yüksek öğretim kurumlarından veya lisans eğitimi veren yüksek okullardan mezun olmak,

*Lisans sınavını kazanarak lisans almış olmak,

*İçeriği ve süresi yönetmelikle belirlenecek, Kurulca verilecek altı aylık teorik eğitimi ve meslek odalarınca belirlenecek lisanslı emlak müşaviri veya lisanslı emlak komisyoncusu yanında altı aylık uygulama eğitimi olmak üzere toplam on iki aylık eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor.