Gebze İzmir otoyolu’nun yüzde 64’ü tamamlandı

Gebze İzmir otoyolu’nun yüzde 64’ü tamamlandı

 

İstanbul ile  İzmir  arası ulaşımı 9 saatten 3,5 saate indirecek olan 433 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yüzde 64’ü tamamlandı.

İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki yol yapımında önemli gelişmeler sağlandı. Çalışmaların devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 98, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde yüzde 90, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 88 olmak üzere projenin tamamında yüzde 64’lük fiziksel gerçekleşme sağlandı.

Altınova – Gemlik arasındaki 40 kilometrelik kesim ise 21 Nisan 2016’da tamamlanarak trafiğe açıldı.

Bu yılın sonunda Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesimi ile Gebze-Bursa arasındaki otoyol kesiminin yapım faaliyetlerinin tamamlanarak ulaşıma açılması hedefleniyor.

Osmangazi Köprüsü’nde izolasyon ve asfaltlama çalışmaları

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, 30 Mart 2013’te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle temeli atılarak, yaklaşık 39 ayda tamamlandı.  Körfezin iki yakasını birleştiren 113 tabliyenin ilkinin 7 Ocak 2016’da monte edildiği köprüde son tabliye ise 21 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle konuldu. 252 metre kule yüksekliğine, 35,93 metre tabliye genişliğine, bin 550 metre orta açıklığına ve 2 bin 682 metre uzunluğa sahip  dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan Osmangazi Köprüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle 30 Haziran’da açılması planlanıyor.

Köprüde şu anda izolasyon ve asfaltlama çalışmaları sürdürülüyor.

Tüneller ve viyadükler

Orhangazi Tüneli elektromekanik işleri ve kaplama çalışmaları tamamlanmış 21 Nisan’da işletmeye açıldı.

Sağ ve sol tüpte kazı-destekleme, nihai beton kaplama çalışmaları bitirilen Selçukgazi  ve Belkahve tünellerinde, üst yapı işleri devam ederken, elektrik, elektronik ve elektromekanik işlerine başlandı.

Proje kapsamında Gebze-Bursa kesiminde 12, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde 6, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde de 2 olmak üzere toplam 20 viyadükten, Gebze-Bursa arasındaki 7 viyadük tamamlandı.

Diğer 13 viyadükte ise çalışmalar devam ediyor.