Kadir Topbaş: Kanal İstanbul bu sene ihale sürecine girebilir!

Kadir Topbaş: Kanal İstanbul bu sene ihale sürecine girebilir!

Kadir Topbaş: Kanal İstanbul bu sene ihale sürecine girebilir!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş projeyi değerlendirdi ‘Çevre etkileri dikkate alınmakta. Karadeniz’in Marmara’ya, Ege’nin Karadeniz’e etkileri gözden geçiriliyor. Yoğun bir çalışma var. Bu yıl bir ihale sürecine gidilebilir. Ama netleşmeyen bazı konular var’ şeklinde konuştu.

kanal istanbul güzergah

Topbaş, 3. boğaz köprüsünde devam eden çalışmaları dünyanın 65 ülkesinin büyükelçi ve konsolosları ile inceledi. 3. Köprünün ‘0’ noktasında, diplomatların köprünün Avrupa ve Asya tarafları arasındaki geçişleri ise renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ağustos’ta açılacağını ilan ettiği 3. boğaz köprüsünün Sarıyer Garipçe Köyü ayağında 65 ülkenin büyükelçi ve konsolosları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Yavuz Sultan Selim adının verileceği açıklanan köprünün şantiyesinde kurulan platformda önce kahvaltı yapan yabancı temsilciler, daha sonra 3. Köprü’deki çalışmaları inceledi.

3. Köprü açıldığında 2. köprü şehir içi köprüsü olacak

İBB Başkanı Kadir Topbaş, “3. köprü bir anıt yapı. İstanbul’a çok önemli katkı sunacak’ diye konuştu. 3. Köprünün tamamlanması ile İstanbul trafiğinde rahatlama yaşanacağını belirten Topbaş, “Köprüden günde 40 bin TIR ve kamyon geçmekte, trafiği çok ciddi etkiliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü devreye girdiğinde, Fatih Sultan Mehmet köprüsü İstanbul’a şehir içi köprüsü olarak hizmet verecek. Normal araç trafiğini göreceğiz, ağır taşıtlar kuzeye kayacak. Kenti rahatlatacak” ifadelerini kullandı. 3. köprünün çevre değerlendirilmesinin yapıldığını vurgulayan Topbaş, “Burada bazı noktalarda ağaçlar kesildi ama bunun belki on katı ağaç dikildi.” dedi.

Kanal İstanbul’un teknik çalışmaları devam ettiği için ihale henüz yapılmadı

Topbaş, “Kanal İstanbul için yaklaşık bundan 2 yıl önce çalışma başladı. ve hala ihale yapılmamasının sebebi güzergahlar üzerinde araştırmalar yapılması. Çevre etkileri dikkate alınmakta. Karadeniz’in Marmara’ya, Ege’nin Karadeniz’e etkileri gözden geçiriliyor. Yoğun bir çalışma var. Bu yıl bir ihale sürecine girebilir. Ama netleşmeyen bazı konular var” dedi. Kanal İstanbul’u çevresinde inşa edilecek yeni yapılara da değinen Topbaş, “Kanal İstanbul çevresindeki yeni yapılarda çok daha yoğunluk olmadan, çevreye saygılı, akıllı yapılar dediğimiz çevreci yapılarla mimari ortaya çıkartılacak. Kent yoğunluğu da kısmen boşaltarak kent içinde kullanılacak alanlar ortaya çıkartılacak” diye konuştu.

Sabah