Feyzullah Yetgin: Kentsel dönüşüm sürecini çok iyi değerlendirmeliyiz

Feyzullah Yetgin: Kentsel dönüşüm sürecini çok iyi değerlendirmeliyiz

GYODER, DÜNYADA KUTLANAN KONUT GÜNÜ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜME DİKKAT ÇEKTİ…

FEYZULLAH YETGİN “Kentsel dönüşüm sürecini ‘Akıllı Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik’ çerçevesinde kurgulamalı ve hayata geçirmeliyiz”

Dünyada genelindeki barınma ihtiyacı ile ilgili olarak yaşanan ciddi sorunların acilen giderilmesi amacı ile yapılan Dünya Konut Günü dolayısıyla açıklamada bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye’de tenilenmesi gereken 7.5 milyon konut bulunuyor. Hemen zaman kaybetmeden, şehirlerimizde geleceğini planlayarak en kısa sürede kentsel dönüşüm sürecini atlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BM Genel Kurulu’nun 1985 senesinde aldığı kararla ilan ettiği ’13 Ekim Dünya Konut Günü’ sebebiyle açıklamada bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel Dönüşüm”ün önemini vurguladı.

Yarın nelere ihtiyaç olacağını göz önüne alan, iyi tasarımlanmış, çevre, eğitim, sağlık, ulaşım, spor ve idari altyapıları ile yaşanabilecek şehirler için kentsel dönüşüm bir fırsat niteliği taşıyor diyen Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Kentsel dönüşümde ihtiyaç duyduğumuz binaları inşa ederken, şehirlerimizin geleceğini de planlamalıyız. Bu zaman zarfında sadece binalar değil, semtlerimiz, mahallelerimiz, şehirlerimiz de dönüşüyor olacak. Şehirlerimizin eski yapısını bozmadan, kentsel dönüşümü iyi planlayarak, kentlerde yaşam kalitesini artırabileceğimize inanıyoruz. Buna istinaden, sektör temsilcileri olarak bir araya gelip, ‘akıllı şehirler’ ile ilgili faaliyetleri hızlandırmalıyız.Bu yaklaşımla, kentsel dönüşüm sürecini ‘Akıllı Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik’ çerçevesinde kurgulamalı ve hayata geçirmeliyiz” şeklinde konuştu.

İmar barışı kentsel dönüşümü hızlandıracak

Ülkemizde senelerce kangren olan imara aykırı yapılar için çözüm olan taşıyan imar barışı kentsel dönüşüm için büyük önem taşıdığını dile getiren Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye’de dönüştürülmesi gereken 7.5 milyon konut var. Senede 500 bin adet konut dönüştürsek, kentsel dönüşümü 15 yıl gibi bir süre zarfında tamamlayabiliyoruz. Bunun için zaman kaybetmeden, prosedürlere kolaylaştırarak sorunları çözüp, önümüzdeki 15 senede bu problemi el birliğiyle atlatmamız gerekiyor. Bu açıdan imar barışı büyük bir önem taşıyor. Vatandaşın senelerdir çözüm beklediği sorunları ortadan kaldıran imar barışı, yarattığı gelirle kentsel dönüşüme hız kazandıracak” dedi.

Yapısal düzenlemeler gerçekleştirilmeli

Kentsel dönüşüm fırsatını en güzel şekilde değerlendirmek için yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şöyle devam etti “Bu çerçevede imar mevzuatı yeni baştan ele alınmalı, yapılaşma tercihleri tarihi ve çevresel doku gözetilerek değerlendirilmelidir. Kentsel dönüşüm bina bazlı ele alınmamalı; dönüşüm bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı ile başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin tüm hakları gözetilerek planlanmalı, kentsel dönüşüm alanlarındaki mevcut sosyal ve kültürel mozaiğin de korunmasına özen gösterilmeli, planlama aşamasında inşaat atıklarının çevresel etkileri ve geri kazanımları da dikkate alınmalıdır” dedi.

“GYODER olarak bizler sorumluluğumuzun farkındayız”

Gayrimenkul sektörünün soruları ile yakından ilgilenen GYODER olarak, kentsel dönüşüm konusunda da sorumluluklarının farkında olduklarını ifade eden Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Sektörün çatı örgütü GYODER’ Başkanı olarak, kentsel dönüşüm ve şehirlerimizi vatanımıza yakışır bir şekilde planlamak için fırsata çevireceğimiz konusunda son derece iyimser düşünüyorum. Kentsel dönüşümde ihtiyaç duyulan geleceğe dönük bir vizyon oluşturulması ve reel sektör tarafındaki gerekli çalışmaların yürütülmesi için “Kentsel Dönüşüm ve Şehir Planlama Komitesi”ni oluştırduk. Bu süreçte herkes üzerine düşeni yapmalı. Çünkü ne kadar hızlı ve vizyoner bir dönüşüm yaparsak o kadar güzel sonuçlar alabileceğiz. Komitemizin, kentsel dönüşüm konusunda sonuç odaklı çalışacağına, bu konuda öneriler sunacağına ve hızlı bir şekilde çok önemli gelişmeler kaydedeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu