TÇMB: Çimento üretimi 7 ayda yüzde 4 arttı

TÇMB: Çimento üretimi 7 ayda yüzde 4 arttı

2018 yılı Ocak-Temmuz aylarında çimento üretimi, geçen seneye göre yaklaşık olarak yüzde 4 artış gösterdi. 

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) yaptığı sektörün ilk 7 aylık verileri açıklandı.

Türkiye ekonomisinde lokomotif çimento sektörünü Ocak-Temmuz verilerine göre; çimento üretiminde yüzde 3,91, iç satışta yüzde 4,22 artış yaşanırken; bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde izlendi.

2018 yılı Ocak-Temmuz’da üretilen çimento yaklaşık yüzde 9,9’u ihracata konu oldu. Rapora göre, aylık bazda çimento üretiminde yüzde 1,31; çimento ihracatında ise yüzde 34,19 oranında artış yaşandı.

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Geçen yıl yaşanan zorlu kış şartlarından sonra bu yılın ilk aylarında beklenmedik şekilde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle, üretim ve satışlarda çok yüksek artışlar yaşanmıştır. Bu artış oranları Mart ve Nisan aylarında aylık bazda normale dönmüş ancak Mayıs ve Haziran aylarında Ramazan ayının da etkisiyle satışlar aylık bazda azalmıştır. Temmuz ayında düşüş hızı azalmış ancak önümüzdeki dönemde daha şiddetli düşüş beklenmektedir.TUİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde, ihracatımızı (çimento+klinker) en çok artırdığımız ülke Senegal oldu. Bu ülkeyi Gine ve Haiti izledi. İhracatımızı artırdığımız diğer pazarları ise ABD ve Gana olarak sayabiliriz dedi