Rezidans nedir? Rezidans ne hizmetler sunar?

Rezidans nedir? Rezidans ne hizmetler sunar?

rezidans giris-holu-danisma

Rezidans, son yıllarda çokça kullanılan ve birçok konut projesinde kendisinden söz ettiren bir konut türüdür. Özellikle büyük emlak projeleri ile hayatımıza girmeye başlamıştır. Bu kelime Türkçe’ye İngilizce’den girmiştir ve konut, daire gibi anlamlara gelmektedir. Lansmanlarda en dikkat çekici özelliği otel konforunu sunmasıdır. Kısaca otel konforunda bir konut denebilir.

Neden otel konforu deniliyor? Çünkü emlakçılık terimi olarak bir oteldeki hemen her özelliği bu evlerde bulabilmeniz mümkündür. Otellerdeki özelliklerin entegre edildiği bu sisteme olan ilgi her geçen gün artmaktadır.

Rezidansın Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Rezidansların sunduğu hizmetlerin, genelde bir otelin vermiş olduğu bütün hizmetler olduğunu yukarıda söylemiştik. Standart bir sitede yaşamaya alışık olanları rezidansta bekleyen en önemli fark giriş resepsiyonudur. Buna ek olarak verilen vale hizmeti de rezidans türündeki konutların sunduğu bir ayrıcalıktır. Bunun peşi sıra temizliğin temizlik görevlilerince yapılması, evde yemek yapımı, tamir onarım ve bakım gibi işlerin alanında uzmanlaşmış özel kişilerce yapılması, kuru temizleme, kat görevliliği gibi hizmetler de rezidanslarda yararlanılabilecek özellikler arasındadır. Birçok rezidans lüks sayılabilecek bazı ayrıcalıklara da sahiptir. Bunlar arasında daireye has veya ortak havuz sistemi, ücretsiz büyük spor salonları ve sahaları, yürüme ve bisiklet pistleri, helikopter pisti ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.

Rezidansların Diğer Özellikleri

Rezidans daireler, yukarıda saydığımız bir takım hizmetlerin yanı sıra, bunlara ek olarak kullanıcıya mahsus bazı belli başlı özellikleri ile de tahsis edilir. Bu özelliklerin temelinde mobilya ve beyaz eşya gelir. Tüm eşyalar tam donanımlı bir halde teslim edilir ve evin iç dizaynına uygun olarak tasarlandığı için, başka bir yerde kullanılabilecek düzeyde değildir. Bunlardan başka; Internet, TV, Uydu yayını, Doğalgaz ve Klima gibi seçenekler de, satın alacağınız paketin durumuna göre size tahsis edilmektedir.

Rezidans Benzeri Konutlar

Bu konutlar, normal konut projelerindeki daireler kadar basit tasarımda değildir ama gerçek bir rezidans kadar da lüks olmayabilmektedirler. Bu tip konutların spor salonu ve havuz gibi özellikleri vardır ve diğer daireler ile ortak kullanıma sunulmuş durumdadır. Asansörlü, merkezi ısıtmalı, güvenlikli ve geniş daireler olarak incelenmektedir. En son konut projelerindeki birçok ev, rezidans benzeri bir yapıdadır ve gayet ekonomik olduğu için çokça tercih edilmektedir.