Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak Vergisi nasıl hesaplanır?

emlak vergis

Devlet tarafından ülkemizin sınırları içinde kalan tüm taşınmaz mülkler için 1319 nolu yasa sebebiyle vergi verilmesi gerekmektedir. Kanunlarda emlak vergisinin nasıl ödeneceği ve hesaplamasının nasıl yapılacağı ayrıntıları ile geçmektedir. Buna göre emlak vergisi bir yıl içerisinde iki taksit olacak şekilde ödenmektedir. Ödenecek olan emlak vergisi taşınmaz mülkün bağlı olduğu belediyeye yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere emlak vergisinin nasıl hesaplanacağı ile ilgili bilgiler verirken, hesaplama konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini de anlatacağız.

Emlak vergisi hesaplama

Öncelikle taşınmaz (ki bu işyeri, dükkan, arsa, arazi, bina, daire ve benzerleri) olan malın vergi bedeli ilgili mülkün değerine, türüne ve bulunduğu yere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Devletin belirlediği oranlara göre mesken sayılan yerlerin vergisi büyükşehir sınırları içinde binde iki, büyükşehir olmayan bir bölümde ise binde bir olarak belirlenmiştir. Örnek üzerinden gitmek gerekirse, meskenin değeri 250bin lira ise, büyükşehir sayılan bir bölgede olan bu meskenin vergisi 500 lira olmaktadır. Büyükşehir dışında olsaydı bu rakam, 250 lira olacaktı.

Ticari olan dükkan, ofis, iş yeri gibi yerler, normal meskenlere göre daha çok vergi vermekle yükümlüdürler. Bu gibi yerlerin ödeyeceği vergilerin oranları ise şöyledir. Malum yer, büyükşehir sayılan bir ilde ise binde dört, büyükşehir sayılmayan bir yerde ise binde iki olarak ayarlanmıştır. Ofisinizin mali değeri 300bin lira ise, yani sattığınızda bu rakamı almak istiyorsanız, büyükşehirlerde ödemeniz gereken vergi miktarı binde dört üzerinden 1200 lira olmaktadır. Büyükşehir sayılmayan yerlerde bu rakam 600 liraya düşer.

Arsanın emlak vergisi ise yasalarda daha farklı bir şekilde geçmektedir. Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan bir arsanın emlak vergisi binde üç olarak ödenir iken, büyükşehir içinde yer alamayan bir arsanın emlak vergisi ise binde altı olarak kanunlarda yerini almıştır.

Arsa ve arazi alanları da farklı biçimde değerlendirmeye alınmaktadır. Büyükşehir sınırları içinde yer alan arazinin emlak vergisi binde iki, büyükşehir içinde yer almayan bir arazinin emlak vergisi binde bir olarak belirlenmiştir.

Tüm bu anlatılanlara göre, kendi taşınmaz mülkünüzün vergi hesaplaması konusunda gerekli bilgilere sahip oldunuz. Vergilerinizi zamanında ödemeniz önemlidir. Çünkü malum taşınmaz mülkünüzü satmak istediğinizde karşınıza ilk çıkacak engel vergi yükü olacaktır. Buna dikkat etmenizi özellikle tavsiye ederiz.