Konut Kredisi faizleri bu paketle düşecek

Konut Kredisi faizleri bu paketle düşecek

Hürriyet Gazetesi’ndenHacer Boyacıoğlu ve Neşe Karanfil’in yaptıkları habere göre konut sektörünü ciddi manada sıkan yüksek faiz oranlarını düşürmek için önlem alınacak.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)’nın yaptığı çalışma ile konut kredi faizinin düşeceği paket hazırlanıyor. EKK tarafından geçen hafta yapılan toplantıda bu konu ciddi olarak ele alındı. Toplantıda hayata geçirilmesi kararlaştırılan yeni modelle faizlerin ciddi anlamda düşmesi bekleniyor.

Yeni model “tek hesap” şeklinde olacak

Ortaya çıkarılan bu modelle Hazine daha az borçlanacak, kısa zaman önce yasalaşan “tek hesaba” dikkat çekiliyor. Bakanlar Kurulu, gelecek günlerde tek hazine hesabına dahil olacak kurum ve kuruluşları belirleyecek. Ve yaklaşık 40 milyar TL olması düşünülen tek hazine hesabında, kurumlara nema da ödenecek.

Kısa sürede tek hesap 40 milyar lira olacak

Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı yönetmelik esas olacak. Kısa süre içinde 40 milyar TL’lik bir kaynağın oluşacağına dikkat çekilirken, bunun da borçlanmada Hazine’nin elini rahatlatacağı ve faizlere olumlu etki yapabileceği belirtiliyor. EKK’da çıkan formülün ezber bozan bir model olduğu, faizle ilgili atılacak adımın yasal düzenleme ile değil idari düzenlemelerle hayata geçirileceği belirtiliyor. Yeni açıklanacak modelle Hazine’nin daha az borçlanmasına yol açan bir düzenleme yapılacağı ve faiz indiriminin birbirinden farklı sektörlere yansıyacağı söyleniyor.

Modelin kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.