Kanal İstanbul için özel bir yasa çıkıyor

Kanal İstanbul için özel bir yasa çıkıyor
kanal istanbul

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul’un güzergahı bir süre önce netleşmişt. Kanal İstanbul ile ilgili yapılacaklar için tek çatıda toplanacak özel bir kanun hazırlandığı bildirildi.

2018’in ilk yarısında ÇED süreci dahil tüm çalışmaların tamamlanarak, ikinci yarısında ise ihale sürecinin başlatılması düşünülen Kanal İstanbul projesi için özel kanun hazırlanacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kanal İstanbul’a ilişkin yapılacakların tek çatıda toplanması için bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Her bakanlığa ayrı özel görev verilecek

Sabah gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre, Kanal İstanbul projesinde neredeyse her bakanlığa ayrı ayrı görev düşecek. Enerji nakil hatları ile ilgili Enerji ve çevre ve şehir düzenlemesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tarihi buluntular ve turistik çalışmalarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı, maliyeti ile ilgili Ekonomi ve Maliye bakanlıkları başta olmak üzere birçok bakanlık ve kamu kurumuna sorumluluklar yüklenecek. Bu kapsamda her kamu kurum ve kuruluşunun yapacaklarının belirlenmesi ve bunun koordineli şekilde yürütülmesi için bir yasa tasarısı hazırlanması için bakanlığa talimat verildiği öğrenildi. Bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı çalışmalarını başlatırken, çalışmaların ihalenin yapılacağı yılın ikinci yarısına yetiştirilerek, Bakanlar Kurulu’na sunulması hedefleniyor.

Trafik yoğunluğu daha da arttı

Kanal İstanbul’a neden bu kadar çok gereksinim duyulduğuna ilişkin yapılan ön çalışmalarda da bakanlık önemli değerlendirmelerde bulundu. Türk Boğazları’nda trafik hacminin tehlikeli boyutlara ulaştığı kanaatine varıldı. Her yıl İstanbul Boğazı’ndan 50 bin, Süveyş Kanalı’ndan 17 bin, Panama Kanalı’ndan ise 13 bin 500 gemi geçiyor. Ayrıca İstanbul Boğazı’nda her gün 2 bin 500 deniz aracı iki yaka arasında git-gel yapıyor.

Kanal İstanbul inşaatı 5 yılda bitirilecek

Bakanlığın yaptığı ön çalışmalarda, Kanal İstanbul yapılmazsa İstanbul Boğazı’ndan geçecek gemi sayısındaki artış ve yaratacağı risklere de dikkat çekildi. Buna göre, 2030’da 65 bin, 2050’de 95 bin, 2070’te 115 bin geminin geçmesi öngörülüyor. 45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü-Sazlıdere Barajı- Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergâhın inşaatı 5 yılda bitirilecek.