Konut alımında emlak haber siteleri öne geçti

Konut alımında emlak haber siteleri öne geçti

GYODER ile Akademetre tarafından hazırlanan rapor, konut alımında internetin payının televizyondan daha fazla olduğunu ve emlak haber sitelerinin de her geçen gün öneminin arttığını ortaya koydu.

GYODER ile Akademetre tarafından hazırlanan rapor, konut alımında internetin payının televizyondan daha fazla olduğunu ve emlak haber sitelerinin de her geçen gün öneminin arttığını ortaya koydu.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi durumunda bulunan gayrimenkul sektörü her geçen gün önemini artırırken, tüketiciler konut alımında güvenilir mecralardan bilgi almaya özen gösteriyor.

Müşteri televizyonu değil interneti tercih ediyor

Bu kapsamda yapılan çalışmalar, sanılanın aksine vatandaşların konut almak için televizyonu değil, interneti tercih ettiğini net şekilde ortaya koyuyor. Konut almak isteyen kişi internette gördüğü reklamlardan daha çok etkilenirken, konut hakkında bilgi almak için yine internete ve emlak haber sitelerine başvuruyor.

Bu verileri destekleyen son rapor, GYODER ve Akademetre iş birliğiyle hazırlanan ve sonuçları geçen hafta açıklanan “Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu” oldu.

Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Halil İbrahim Zeytin, düzenlenen toplantıdaki “Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında” raporuyla, ev almak isteyenlerle ilgili çarpıcı gerçekleri açıkladı.

Emlak haber sitelerinin önemi artıyor

Yaklaşık 5 bini aşkın potansiyel konut alıcısıyla yapılan görüşmeden elde edilen verilere göre oluşturan rapor, konut alımında internet ve emlak haber sitelerinin inkar edilemez payını bir kez daha gözler önüne serdi.

Rapordaki verilere göre internetin konut satın almada etkisi yüzde 18 iken, televizyonun bu alandaki payı ise sadece yüzde 9.

Emlak haber siteleri en güvenilir kanallardan 

Ayrıca, potansiyel konut alıcıları bilgileri en sık şekilde yine televizyon yerine başka mecralardan alıyor. Buna göre alıcılar en sık bilgiyi yakın çevre, internet, sosyal medya, konut alacağı yerde yaşayanlardan alıyor.

Bu alanda emlak haber sitelerini yüzde 62,5 gibi önemli bir payı bulunuyor. Ayrıca, bilgilere güvende emlak haber sitelerinin güvenirliğinin yüzde 68,6 olması da konut almak isteyenler üzerinde bu sitelerdeki bilgilerin etkisini gösteren bir başka önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda emlak haber siteleri gazetelerin bile önünde yer alıyor.

emlakdream.com / Ayla Özer