Home / Ekonomi / Meksika’ya ihracat % 138 arttı

Meksika’ya ihracat % 138 arttı

Meksika, Latin Amerika’nın birinci, dünyanın ise yedinci büyük motorlu araç üreticisi. Ayrıca yaklaşık 130 milyonluk nüfusu ve 40 milyonluk araç parkıyla büyük potansiyeli olan önemli bir pazar. Meksika, otomotiv ana sanayisi firmalarına ürün tedarik etmenin yanı sıra yedek parça ve yenileme alanında da büyük ihracat fırsatları sunuyor. Her yıl Meksika’daki otomotiv fuarlarına katılan Türk yan sanayicileri bu fırsatları iyi değerlendiriyor. Otomotiv İhracatçılar Birliği’nin çabaları sayesinde Türkiye’nin Meksika’ya yaptığı ihracatta artış yaşandı. 2013’te 63 milyon dolar olan otomotiv ihracatı 2016’da 150 milyon dolara ulaştı. İhracat üç yılda yüzde 138 gibi yüksek oranda arttı. Türk yan sanayi firmaları bu yıl da Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) katkılarıyla Meksika’da düzenlenen INA PAACE Automechanika otomotiv yan sanayisi fuarına katıldı. Başkent Meksiko City’de 14-16 Haziran arasında gerçekleştirilen ve 11 ülkeden toplam 450 firmanın katıldığı fuara, Türkiye’den ise OİB öncülüğünde 11 firma katıldı. Toplam 20 bin metrekare alan üzerine kurulu fuarı, Amerika kıtası başta olmak üzere tüm dünyadan yaklaşık 20 bin profesyonel ziyaretçi gezdi.

YENİ İŞ BAĞLANTILARI KURULDU
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Meksika’nın yan sanayinde ciddi potansiyel barındırdığına dikkat çekti. Sabuncu, “Fuarda, özellikle Kuzey, Orta ve Güney Amerikalı firmaların satın alma yetkilileri ile Türk firmalarımızı bir araya getirdik” dedi.

About aktuel

Check Also

Türkiye Ekonomisinin Geleceği İçin Etkisi Pozitif Olacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının aralık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress spam blocked by CleanTalk.